O NAS

World Robot Olympiad™

fundacja "SpaceShip"

Uniwersytet Edutus z Węgier

World Robot Olympiad™

World Robot Olympiad™ powstała w 2004 roku. Zgodnie ze swoją misją, ma ona na celu zebranie młodych ludzi z całego świata, w celu rozwijania ich kreatywności, projektowania i umiejętności rozwiązywania problemów poprzez ambitne konkursy edukacyjne i działania związane z budowaniem robotów.

WRO® zaczęło promować robotykę wśród młodych ludzi na całym świecie. Poprzez uczenie robotyki mamy nadzieję zainteresować młodych ludzi przedmiotami STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) oraz zainspirować innowatorów jutra. WRO to prawdziwie globalny konkurs poświęcony nauce, technologii i edukacji, z ambitnymi turniejami robotyki. Wykorzystując kreatywność, pomysłowość i metodyczne podejście do problemów uczniowie rozwijają umiejętności potrzebne do znalezienia wyjścia w każdej sytuacji.

Zawody są skierowane do młodych ludzi w wieku od 8 do 19 lat w 4 kategoriach: ROBOMISSION, ROBOSPORTS, FUTURE INNOVATORS, FUTURE ENGINEERS) i 6 grup wiekowych. Podczas zawodów drużyny budują swoje roboty z elementów Lego Mindstorms, ale dozwolone są inne języki programowania i materiały, w zależności od kategorii zawodów.

Najciekawsze jest to, że co roku wyzwania koncentrują się na rzeczywistych problemach. Wszystkie problemy których zawody dotyczą, np. znalezienie zrównoważonych rozwiązań w zakresie zmian klimatu, ochrona bioróżnorodności biologicznej lub wynalezienie metod rolnictwa precyzyjnego, można powiązać z prawdziwym życiem i problemami które zespoły już znają

Turnieje WRO są organizowane w ponad 90 krajach i każdego sezonu nowe kraje dołączają do konkursu. Najlepsze drużyny z rund krajowych zdobywają zaproszenie na Międzynarodowy Finał Mistrzostw Świata, który odbywa się co roku w listopadzie i jest organizowany przez różne kraje.

Fundacja "spaceship"

Fundacja „SpaceShip” jest polską organizacją pozarządową, która ma bardzo duże doświadczenie w niestandardowej edukacji, zwłaszcza w zakresie STEM. W przeszłości organizowaliśmy turnieje robotyki FIRST® LEGO® League w Polsce Wschodniej, a obecnie we współpracy z Uniwersytetem EDUTUS rozwijamy w Polsce World Robot Olympiad i organizujemy Krajowy Finał WRO, jako jedyna tego typu instytucja w Polsce.

Oprócz edukacji w zakresie robotyki organizujemy edukacyjny program kosmiczny skierowany do dzieci i młodzieży zafascynowanych nauką i Kosmosem- „Cosmic Challenge”. Dotychczasowe edycje programu realizowane były we współpracy m.in. z jednym z największych obserwatoriów astronomicznych na Ziemi — Gran Telescopio CANARIAS, znajdującym się na wyspie La Palma, ośrodkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej czy Obserwatorium Pic du Midi de Bigorre z Francji, a pod patronatem m.in. Polskiej Agencji Kosmicznej i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Uniwersytet Edutus z Węgier

Uniwersytet Edutus powstał w 1992 roku w Tatabanya na Węgrzech. Jest to uniwersytet zorientowany na studentów, w którym studenci i nauczyciele mają bliskie relacje. W 2018 roku Edutus uzyskał miano uniwersytetu nauk stosowanych.

Edutus jest niepaństwową uczelnią wyższą prowadzoną przez Edutus Nonprofit Ltd. Uniwersytet uznany przez Węgierski Komitet Akredytacyjny i robi co w jego mocy aby zapewnić swoim absolwentom jak największe szanse na rynku pracy. Dzięki stale odświeżanej ofercie edukacyjnej (np. turystyka zamkowa, marketing treści, innowacyjny biznes, e-biznes, zarządzanie obiektami i technologie laserowe) Edutus zapewnia swym studentom wiedzę i kompetencje, które można wykorzystać bezpośrednio w praktyce. Wprowadzone w 2017r studia dualne dodatkowo wzmacniają podejście zorientowane na praktykę, które zawsze charakteryzowało uniwersytet.

Edutus kładzie również duży nacisk na zainteresowanie młodych ludzi dziedzinami STEM i na wspieraniu talentów. Znakomitym narzędziem do tego celu jest organizowanie konkursów programowania robotów. Edutus jest regionalnym organizatorem FIRST® LEGO® League i wygrał prawo do bycia krajowym organizatorem Światowej Olimpiady Robotów od 2014 roku. W pierwszym roku Edutus wystartował z zaledwie 11 drużynami, ale dzięki szybko rosnącemu zainteresowaniu, do finału krajowego w 2019 r. zaproszonych zostało 180 drużyn. Uniwersytet Edutus wygrał prawo do zorganizowania 16-go Miedzynarodowego Finału WRO w 2019 roku. Węgry były pierwszym europejskim krajem, w którym odbyły się te zawody, dzieło w nich udział 420 drużyn i 12 000 gości z całego świata.

Zoltan Szogi, prezes Edutus Nonprofit Ltd. został wybrany na członka Rady Doradczej przez Stowarzyszenie WRO za udaną organizację Międzynarodowego Finału i jego pracę nad rozszerzeniem WRO na kraje Europy Środkowej, wraz ze wskazaniem Edutus jako instytucji mającej na celu rozszerzenie idei WRO na inne kraje europejskie. Pracujemy nad tym by przy wsparciu i doświadczeniu Edutus rozgrywki WRO odbywały się odtąd na Łotwie, Litwie, w Polsce, Czechach, Słowenii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Gruzji, Serbii, Chorwacji i Słowacji. Ponadto w 2017 r. Uniwersytet Edutus doprowadził do tego, że konkurs robotów WRO® LEGO® na Węgrzech stał się jednym ze wspieranych finansowo konkursów naukowych, co było ogromnym krokiem naprzód. Celem Edutus jest osiągnięcie tego samego również w wyżej wymienionych krajach.